Ίδρωσε αλλά πήρε τη νίκη
Δευτέρα, 08/10/2007
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Ίδρωσε αλλά πήρε τη νίκη Το παιχνίδι στο Emirates με τη Sunderland φάνηκε να είχε τελειώσει στο πρώτο του τέταρτο αλλά η συνέχεια είχε αρκετό άγχος. H Arsenal ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 7’ όταν η εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ του van Persie έστειλε την μπάλα με κινηματογραφική ταχύτητα στα δίχτυα του Gordon ενώ στο 14’ οι «κανονιέρηδες» φτάσανε στο 2-0 όταν από κόρνερ, ο Senderos εκμεταλλεύτηκε την αναστάτωση στην περιοχή των φιλοξενούμενων και με κοντινό πλασέ έγραψε το 2-0. Τα πράγματα πάντως όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα ίσως ήταν διαφορετικά αν στο 18’ δεν ακυρωνόταν ως οφσάιντ κανονικό τέρμα του Diaby. Η Arsenal από εκείνο το λεπτό και μετά μάλλον επαναπαύθηκε σε αυτό το 2-0 και η Sunderland κατάφερε να το εκμεταλλευτεί μειώνοντας σε 2-1 στο 35’ έπειτα από αντεπίθεση, που ήταν και η πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία στο ματς. Το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 2-1 αλλά με την έναρξη του δευτέρου το Emirates πάγωσε όταν ύστερα από σέντρα στην καρδιά της άμυνας της Arsenal, o Jones νίκησε στον αέρα Senderos και Toure και παρά την προσπάθεια του Almunia να αποσοβήσει την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και το παιχνίδι ήρθε στα ίσια. Η Arsenal είχε ένα ολόκληρο ημίχρονο να αντιδράσει και η πίεση που άσκησε ήταν μεγάλη. «Κλειδί» για τη νίκη των «κανονιέρηδων» πάντως αποτέλεσε η αλλαγή του Theo Walcott. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός έδωσε περισσότερη ταχύτητα στην ομάδα και στο 80’ ήταν αυτός που έκανε την κούρσα από αριστερά, έβγαλε τετ-α-τετ των van Persie με τον Ολλανδό να μην αστοχεί και να κάνει το 3-2 χαρίζοντας ακόμη μια νίκη στην ομάδα του Arsene Wenger. Αξίζει να σημειωθεί πως πριν το 3-2 ο Toure στάθηκε άτυχος μιας και η βολίδα που εξαπέλυσε από πολύ μακριά τράνταξε το δοκάρι του Gordon ενώ και ο πολύ καλός χθες Theo Walcott είδε το πλασέ του στο 94’ να σταματάει και αυτό στο δεξί κάθετο δοκάρι του Σκωτσέζου γκολκίπερ. Το τελικό σφύριγμα του Styles βρήκε την Arsenal να πανηγυρίζει την έβδομη νίκη της σε οκτώ ματς της Premiership όπου παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, δύο βαθμούς περισσότερους από Manchester United (έχοντας και ένα ματς λιγότερο) και έξι από Liverpool. Almunia, Senderos, Clichy, Toure, Sagna (Eboue 69’), Diaby (Walcott 58’), Fabregas, Flamini, Hleb, van Persie (Gilberto 85’), Adebayor.