Απόδραση από το Βουκουρέστι!
Τετάρτη, 03/10/2007
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Απόδραση από το Βουκουρέστι! Το σερί νικών της Arsenal συνεχίζεται και στο Champions League. Οι «κανονιέρηδες» χθες βράδυ πέρασαν με το διπλό από το Βουκουρέστι επικρατώντας με 1-0 της Steaua, σημείωσαν το δύο στα δύο και διατηρήθηκαν στην κορυφή του 8ου ομίλου φτάνοντας του 6 βαθμούς. Η ομάδα του Arsene Wenger δεν «πάτησε το γκάζι» ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα, αλλά έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες και τελικά να πάρει τη νίκη. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς ήρθε λίγα λεπτά μετά την έναρξη του παιχνιδιού όταν ο van Persie πέρασε παράλληλη μπαλιά μέσα στην περιοχή της Steaua, ο Hleb έστρωσε στον Fabregas με τον τελευταίο να αστοχεί από πλεονεκτικότατη θέση. Από το σημείο αυτό και μετά η Arsenal κοντρόλαρε τον ρυθμό του αγώνα προσπαθώντας να ανοίξει την άμυνα των γηπεδούχων οι οποίοι δεν απείλησαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο του ματς. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Νορβηγός διαιτητής Hauge δεν είδε πεντακάθαρο γκολ του Clichy όταν η σέντρα σουτ του τελευταίου πέρασε καθαρά τη γραμμή του τέρματος της Steaua. Το δεύτερο μέρος κύλησε στον ίδιο περίπου ρυθμό με το πρώτο με την Arsenal να είναι η ομάδα που δικαιούται ένα γκολ το οποίο τελικά ήρθε στο 75ο λεπτό. Ο Adebayor έκανε την κούρσα από τα αριστερά, έφτασε στην τελική γραμμή, έκοψε την μπάλα στη μικρή περιοχή όπου ο Fabregas σε πρώτο χρόνο δεν κατάφερε να τη σπρώξει στα δίχτυα αλλά ο van Persie σε δεύτερο ερχόμενος σαν τρέιλερ από πίσω, έστειλε με δυνατό σουτ την μπάλα από το σημείο του πέναλτι στα δίχτυα των Ρουμάνων, γράφοντας έτσι το 0-1. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Steaua βγήκε στην επίθεση για την ισοφάριση, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Arsenal φτάνοντας κοντά σε ένα ακόμα τέρμα αλλά το τεχνικό σουτ του Adebayor πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το τελευταίο σφύριγμα του Hauge βρήκε τους «κανονιέρηδες» να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη και να βρίσκονται μόνοι πρώτοι στην κορυφή του ομίλου τους. Almunia, Eboue (Gilberto 72’), Toure, Senderos, Clichy, Sagna, Fabregas, Flamini, Hleb, van Persie, Adebayor. 8ος όμιλος 1. Arsenal 2-0-0 4-0 6 2. Sevilla 1-0-1 4-5 3 3. Slavia Prague 1-0-1 4-5 3 4. Steaua 0-0-2 1-3 0