There’s one team in (North) London…
Δευτέρα, 17/09/2007
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

There’s one team in (North) London… Η μεγάλη νικήτρια της αγωνιστικής που μας πέρασε ήταν σίγουρα η Arsenal. Οι «κανονιέρηδες» σημείωσαν εντυπωσιακή νίκη με 3-1 μέσα στο White Hart Lane επί της «μισητής» αντιπάλου Tottenham και σε συνδυασμό με το «στραβοπάτημα» της Liverpool στο Fratton Park, πέρασαν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της Premiership. Το παιχνίδι άρχισε από νωρίς με γκολ καθώς στο 15’ ο Bale με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Almunia και άνοιξε το σκορ για τους «πετεινούς». Από αυτό το σημείο και μετά το ματς απέκτησε πολύ γρήγορο ρυθμό και στο 33’ η Arsenal έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν το σουτ του Diaby σταμάτησε στο δοκάρι του Robinson. Στην επανάληψη ο γρήγορος ρυθμός συνεχίστηκε και μόλις με το ξεκίνημα ο Adebayor ακριβώς μπροστά από το τέρμα σπατάλησε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία από αυτές που δεν χάνονται! Πάντως ο Τογκολέζος επιθετικός ξέχασε τη χαμένη αυτή φάση στο 65’ όταν έπειτα από φάουλ του Fabregas πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά νίκησε τον Robinson, φέρνοντας έτσι το ματς στα ίσια. Η Tottenham φάνηκε να αντιδρά καθώς στο 70’ ο Keane βρέθηκε φάτσα με τον Almunia με τον Ισπανό να νικάει τον Ιρλανδό επιθετικό και να διατηρεί το 1-1 ενώ στο 79’ το δυνατό σουτ του Berbatov ανάγκασε τον Clichy να αποτρέψει το 2-1 αποκρούοντας με το στήθος πάνω στη γραμμή. Στο επόμενο πάντως λεπτό η Arsenal πήρε το προβάδισμα όταν και ο Fabregas πιάνοντας ένα εξαιρετικό σουτ από…το σπίτι του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Tottenham και τους οπαδούς της Arsenal στον…έβδομο ουρανό! Ο θρίαμβος για την ομάδα του Arsene Wenger ολοκληρώθηκε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης όταν και ο Adebayor με ένα ασύλληπτο γυριστό σουτ νίκησε για τρίτη φορά τον Robinson, γράφοντας έτσι το τελικό Tottenham-Arsenal 1-3. Almunia, Sagna, Toure, Gilberto, Clichy, Hleb, Fabregas (Song 90’), Diaby (Rosicky 56’), Flamini, Adebayor, van Persie.