Νίκησε Portsmouth, έπιασε κορυφή
Τρίτη, 04/09/2007
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Νίκησε Portsmouth, έπιασε κορυφή Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ισοβαθμώντας με τη Liverpool στους 10 βαθμούς πέρασε η Arsenal χάρη στη νίκη της με 3-1 εις βάρος της Portsmouth στο Emirates. Οι «κανονιέρηδες» παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο που τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 2-0. Στο 8’ ο van Persie ανατράπηκε από τον James με τον Adebayor να σημειώνει από την άσπρη βούλα το 1-0. Οι παίκτες του Arsene Wenger έψαξαν ένα γρήγορο δεύτερο γκολ για να «κλειδώσουν» το ματς και το κατάφεραν στο 35’ όταν από κόρνερ ο Fabregas επωφελήθηκε από την πορεία της μπάλας και από κοντά έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα των Pompeys. Με το ξεκίνημα της επανάληψης η Arsenal έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Senderos αντίκρισε την απ’ ευθείας κόκκινη ανατρέποντας ως τελευταίος παίκτης τον Kanu λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του Almunia αλλά αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα να φτάσει σε ένα τρίτο τέρμα μετά από έξυπνο και συνάμα έξοχο σουτ του Rosicky στο 59’. Το τελικό σκορ γράφτηκε ένα λεπτό αργότερα όταν ο πρώην παίκτης της Arsenal, Nwankwo Kanu στην προσπάθειά του να κοντρολάρει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα, σημειώνοντας έτσι ένα τυχερό γκολ. Τέλος αξίζει να σημειωθεί πως το παιχνίδι παρακολούθησε από τις εξέδρες του Emirates το νέο μεταγραφικό απόκτημα των «κανονιέρηδων», ο 22χρονος Lassana Diarra που αποκτήθηκε από την Chelsea με τη λήξη της μεταγραφικής περιόδου έναντι του ποσού των 5 εκατομμυρίων λιρών. Almunia, Clichy, Toure, Senderos, Flamini, Fabregas, Gilberto, Hleb (Denilson 61’), Rosicky, Adebayor (Eduardo 79’), van Persie (Diaby 70’).