Hleb...ο λυτρωτής
Κυριακή, 12/08/2007
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Hleb...ο λυτρωτής Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για τη φετινή Premier League η Arsenal επικρατώντας με 2-1 της Fulham στο Emirates. Για να συμβεί βέβαια αυτό οι «κανονιέρηδες» χρειάστηκε να περιμένουν ως το 90ο λεπτό της αναμέτρησης όταν και ο Hleb έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να δώσει έτσι τη νίκη στην Arsenal. Το παιχνίδι άρχισε στραβά για την ομάδα του Arsene Wenger καθώς μόλις στο 1ο λεπτό της συνάντησης το τραγικό λάθος του Lehmann εκμεταλλεύτηκε ο Healy για να παγώσει το Emirates γράφοντας το 0-1. Στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η υπεροχή των «κανονιέρηδων» ήταν καθολική αλλά οι τελικές τους προσπάθειες εξουδετερώνονταν από τον ανίκητο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Warner. Στο δεύτερο ημίχρονο πάντως η Arsenal δεν μπήκε με τον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα το άγχος να κυριεύει τους «κανονιέρηδες». Η είσοδος του ταλαντούχου επιθετικού Nicklas Bendtner έδωσε λύσεις στην επίθεση της Arsenal μιας και ο υψηλόσωμος επιθετικός των «κανονιέρηδων» βρισκόταν πάντα μέσα στις φάσεις, ανοίγοντας ταυτόχρονα διαδρόμους στους συμπαίκτες του. Η ισοφάριση ήρθε στο 84ο λεπτό όταν ο Toure κέρδισε πέναλτυ, ύστερα από μία επέλασή του μέσα στην περιοχή, το οποίο αξιοποίησε εύστοχα ο van Persie. Η λύτρωση για τους «κανονιέρηδες» ήρθε έντεκα δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση των 90 όταν μετά από έξυπνη πάσα του Fabregas, ο Hleb κοντρόλαρε την μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με σουτ στη γωνία του Warner χάρισε τη νίκη στην Arsenal. Αξίζει να σημειωθεί πως το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Arsenal έκανε ο Bacary Sagna πραγματοποιώντας μία αρκετά σταθερή εμφάνιση ενώ το άλλο καλοκαιρινό μεταγραφικό απόκτημα, ο επιθετικός Eduardo Da Silva, δεν αγωνίστηκε εξαιτίας ενός μικροπροβλήματος. Lehmann, Clichy, Eboue (Walcott 63’), Toure, Gallas, Sagna, Fabregas, Flamini, Hleb, Rosicky (Bendtner 72’), van Persie (Song 95’).